Loading color scheme

Blog

Dobrodružný kroužek

Díťe je možné dát na kroužek už ve školce. Pokud je pro dítě příchod do školky velkým krokem, na který si nemůže zvyknout, pak je lepší s kroužky počkat. Pokud se však dítě s ostatními dětmi rychle spřátelilo a doslova se do školky těší, pak není důvod dítě do kroužku nedat – třeba jenom na jeden den v týdnu. Čím jsou starší, tím je pro dítě socializace důležitější. Co děti čeká v dobrodružném kroužku?

Číst dál

Co by měl každý sportovec znát ohledně stravování?

Strava před sportovním výkonem rozhodně ovlivní váš aktuální sportovní výkon. Alfou a omegou je strava běžná – během dne, během týdne, roku, atd. To, kolik makro i mikroživin přijmout, v kterou dobu, v jaké kombinaci, to vše rozhoduje o tom, jak kvalitně budete regenerovat a jak rychle a kvalitně poroste váš sportovní výkon společně s celkovým zdravím a pohodou.

Jídlo a závod

To, co denodenně jíte, je pro trénink nesmírně důležité. Vaše strava ovlivní, jaké a jak rychlé budete dělat pokroky a kdy dosáhnete standardu konkurence.

Až budete připraveni závodit, budete mít novou starost: stravu před a při závodu. Je to důležité? Co byste měli před závodem jíst? Kdy je nejlepší čas na jídlo? Jaké množství byste měli sníst? Měli byste jíst během akce? A dále, co byste měli jíst mezi rozehřátím a závodem? V téhle oblasti proběhlo několik výzkumů a je jasné, že určitá strava může zlepšit výkon v závodu. O těchto věcech Vás často informujeme na našem Facebooku - sportujeme s dětmi. Koukněte tam. 

Klíčové faktory vaší tréninkové stravy

Každý den si dejte 3 hlavní jídla a 2 až 3 svačiny. Všechna hlavní jídla by měla obsahovat jak sacharidy, tak bílkoviny: 20–30 gramů bílkovin v každém hlavním jídle a 10–20 gramů v každé svačině.

Množství sacharidů se bude značně lišit, hlavně v závislosti na vaší zátěži. Může se pohybovat v rozmezí 40–60 gramů v hlavních jídlech a 20–30 gramů ve svačinách. Pokud pilně trénujete, možná i několikrát denně, pak je důležité jídlo na zotavení. Dejte si 1 gram sacharidů na kilogram tělesné hmotnosti a asi 30 gramů bílkovin. Ihned po tréninku se napijte (např. zotavovací nápoj nebo půl litru odstředěného mléka) a snězte banán (to vám poskytne asi 10 gramů bílkovin a 30 gramů sacharidů). Následně během 45 minut si dejte vydatnější jídlo jako fazole s toustem a tuňákem.

Pokud jsou horké letní dny a vy cítítte potřebu doplnit elektrolyty již během tréninku, doporučuji zcela přírodní iontové nápoje. 

Nesnášenlivost laktózy

Nesnášenlivost laktózy vzniká, když buňky sliznice tenkého střeva neprodukují laktázu, která je nezbytná pro trávení laktózy. Mezi příznaky patří průjem, nadýmání a křeče břicha následující po konzumaci mléka či mléčných výrobků. Produkty můžete nahradit alternativou bez laktózy nebo se jí úplně vyhnout. Pozor dejte na doplňování probiotik pro správnou mikroflóru, zkuste například přírodní houbu kombuchu, tu si můžete pěstovat i doma. 

Sacharidy pro lepší výkon

Aby podpořili trénink či závody, potřebují sportovci jíst v určitém čase, aby všechno strávili a doplnily se zásoby glykogenu.

Po tréninku či závodě jsou glykogenové zásoby sportovce vyčerpány. Aby se doplnily, musí sportovec vzít v úvahu rychlost, jakou se sacharidy přeměňují v krevní glukózu a dopraveny do svalů. Rychlé doplnění zásob glykogenu je důležité pro lehké atlety, kteří mají během mítinku několik závodů.

Glykemický index potravin (GI) ukazuje nárůst hladiny glukózy v krvi – čím výše a rychleji vzrůstá hladina glukózy, tím je GI vyšší.

Potraviny s vysokým GI se tráví 1–2 hodiny a potraviny s nízkým GI 3–4 hodiny.

Studie ukázaly, že konzumace sacharidů s vysokým GI (přibližně 1 gram na kg tělesné hmotnosti) do 2 hodin po cvičení, urychluje doplnění zásob glykogenu, a tak urychluje dobu na zotavení.

Zásoby glykogenu vydrží přibližně 10–12 hodin, když je tělo v klidu (spánek), proto je snídaně důležitá.

Konzumace 5–6 jídel či svačin denně pomůže maximalizovat zásoby glykogenu a hladinu energie, minimalizovat ukládání tuku a stabilizivat krevní glukózu a hladinu inzulinu.

Zdroj: https://www.nutriadapt.cz/zajimave-cteni/co-by-mel-kazdy-sportovec-znat

 

 

 

 

 

Kolaps z horka? Zjistěte, co dělat!

Poznáte člověka před kolapsem? Přehřátí lidé jsou odkázáni právě na pomoc ostatních, a proto byste měli tento článek číst, přestože si myslíte, že vám taková komplikace nehrozí. Kolaps v průběhu závodu nebo za cílovou páskou není to samé, a i první pomoc je tedy jiná. Přečtěte si, jak takového člověka poznat a třeba tím jednou zachráníte život. Když ne sobě, tak druhému.

Číst dál

Krasojízda na kole

Krasojízda na kole. To je nepříliš rozšířený sport, který v Česku vznikl v roce 1884. Vůbec první Mistrovství zemí Koruny české v krasojízdě se ale konalo o něco později. A to až v roce 1903. Krasojízda se řadí společně s kolovou pod souhrnné označení sálová cyklistika. Jedná se o indoorový sport, který je spojením jízdy na kole a prováděním akrobatických prvků dle stanovených pravidel.

Číst dál

Cvičení pro nejmenší

Cvičení pro děti od 1-1,5 roku. Zjistěte, proč je cvičení důležité od útlého věku a jaké jsou jeho nástrahy. Níže nejdete i tipy na konkrétní vhodné cviky. Rady a tipy jak s dětmi cvičit. Můžete se také podívat na naší novou stránku www.1fit.cz , kde nově nabízíme cvičení pro nejmenší a cvičení pro maminky s dětmi. Neváhejte!!!

Číst dál

Neobvyklý parkour

Parkour je zařazen mezi sportovní disciplíny od roku 2018. Oficiální závody se pořádají na ploše o velikosti 8x40m. Parkourista má za úkol překonat dráhu 2x40m a zdolat na své cestě 20 překážek. Překážky jsou různého charakteru - boxy, raily, výběhy, přeskoky, atd. Je to adrenalin, gymnastika a zábava nového druhu. 

Číst dál